Ile kosztuje ocieplanie poddasza pianką?

Budując nowy dom lub remontując dach stajemy przed wyborem dotyczącym ocieplania. Mamy tu kilka ofert, ale na chwilę obecną najpopularniejszymi są jednak wełna i pianka nakładana metodą natryskową. To prawda, że do niedawna ocieplenie poddasza pianką wybierali tylko bardzo zamożni Klienci gdyż cena takiej metody była przynajmniej 2 razy droższa niż metody tradycyjne. W tej chwili argument dotyczące ceny nie jest już aktualny. Natrysk pianki PUR w niektórych sytuacjach jest tańszy niż ocieplenie wełną mineralną. Kiedyś składniki do natrysku pianki sprowadzane były z zachodnich krajów Europy lub nawet z USA czy Kanady. Dziś koncerny produkujące komponenty mają swoje przedstawicielstwa w Polsce, pojawiły się również zakłady chemiczne w naszym kraju, które je produkują. W efekcie ceny pianki wyraźnie spadły i z powodzeniem konkurują z cenami wełny.

Doskonałym przykładem na to jest fakt, że mój kolega, który prowadzi firmę budowlaną zamówił w naszej firmie natrysk pianki do swojego nowego domu. Powodów, dla których to zrobił jest kilka;

  1. Cena - dokładnie przeanalizował oferty.
  2. Szczelność - brak mostków termicznych.
  3. Doświadczenie - wykonują remonty poddaszy wiedział czego może spodziewać się po tradycyjnych metodach.

Postaram się dokładnie opisać każdy z tych argumentów.

Porównanie cen.

Kolega przeanalizował ceny wełny, doliczył koszt folii paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Brał pod uwagę ceny materiałów instalcyjnych potrzebnych do zamocowania wełny i wreszcie koszty robociny. Pomimo, że dysponował przecież swoimi pracownikami to mimo wszystko uznał, że zamówienie natrysku pianki, przy niewielkim rabcie wychodzi taniej. Dodatkowo zyskuje gwarancji szczelnej izolacji. Przy obliczaniu ceny musi przecież brać pod uwagę koszty zaopatrzenia - zakupiony materiał musi przewieźć dostawczym samochodem, załadować, rozładować, zadbać o ich jakość i przechowywanie. Przy zamówieniu ocieplenia poddasza pianką PUR wszystko kończy się na jednym praktycznie telefonie. Ekipa piankująca ma ze sobą wszystko co niezbędne, a cena zawiera koszty materiałów i koszty robocizny. Czas na wykonanie piankowania dachu w jego domu to 1 dzień, przy wyborze metody tradycyjnej - od 3 do 4 dni. Jako fachowiec wie, że układanie wełny wymaga ogromnej dokładności, aby mostki termiczne były jak najmniejsze.

Mostki termiczne.

Z opini kolegi prowadzącego firmę remontowo-budowlaną wynika, że idealne ułożenie wełny praktycznie nie jest możliwe. Przycinanie pod wymiar wełny wcale nie jest proste. Jeżeli mamy ułożyć wełnę pomiędzy krokwie musimy zmierzyć ten wymiar i dokonać przycięcia. Jeżeli przytniemy odrobinę za dużo to już na tym etapie dopuścimy do powstania szczeliny, która z biegiem czasu może się tylko powiększyć. Szczelina, która w naturalny sposób powstanie w tym miejscu to mostek termiczny, który dodatkowo spowoduje większy przepływ wiatru. Jeżeli jednak wełna zostanie przycięta za mało to będziemy musieli "wepchnąć" ją na swoje miejsce. Takie zgniecenie również spowoduje, że to miejce będzie miało inny współczynnik przenikania ciepła. Ale czy da się uniknąć wciskania wełny? Praktycy mają na ten temat wyrobione zdanie.
W przypadku natrysku pianki problemy takie nie występują - pianka bez problemu dociera nawet do trudno dostępnych miejsc,  nie zmienia także swojej objętości po zetknięciu z wilgocią, stanowi barierę dla wiatru, który nie wywiewa nam ciepła. Biorąc pod uwagę te argumenty to należy stwierdzić, że nawet, gdyby natrysk pianki miałby być droższy o 5 czy nawet 10 zł /m2 to taka różnica szybko zwróci się w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie.

Doświadczenie.

Dlaczego kolega prowadzący firmę zdecydował się na ocieplenie swojego domu pianką PUR? Wśród budujących domy istnieje takie powiedzenie: Pierwszy dom buduje się dla kogoś, a drugi dla siebie. W tym powiedzeniu chodzi o to, że z reguły przy budowie domu popełnia się wiele błędów, przy budowaniu kolejnego można tych błędów uniknąć. Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że z biegiem czasu zmieniają się technologie, ale wpsomniany kolega ma ponad 50 lat i prowadzi swoją firmę ponad 25 lat. Prowadząc taką działalność miał możliwość obserwacji różnych błędów budowlanych, wykonując remonty wiele razy remontował poddasza. Jeżeli ktoś ma tego typu doświadczenie, rozbierał starsze poddasza ocieplane metodą tradycyjną to bez zastanowienia wybierze ocieplenie pianką PUR. Wełna po kilku latach, z różnych powodów nie spełnia swojego zadania w 100%. Wrogiem okazuje się wilgoć, brak lub złej jakości folie, gryzonie oraz naturalne skłonności do zmiany objętości pod wpływem swojego własnego ciężaru.

Osoby, które wiele lat temu wybierały do cieplenia poddasza piankę PUR pomimo tego, że kosztowała ona 2x więcej niż wełna mogą mieć pewność, że po 10 latach nie będą musieli robić tego od nowa. Czym jest więc różnica 5 czy 10 zł/m2, która może występować dziś, a przy dokładnych obliczenia, przy uwzględnieniu kosztów, które czasami w rachunkach nie są brane pod uwagę okazać się może, że cena ocieplenia pianką jest identyczna lub nawet niższa.
Konstrukcja dachu potrafi być bardzo skomplikowania - dla pianki nie ma to większego znaczenia.

www.pur-izolacje.pl