Izolacje natryskowe w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na bardzo dobre właściwości termiczne ale przede wszystkim dlatego, że dzięki tej technologi tworzy się jednolita, bezspoinowa warstwa ocieplenia. Pianki poliuretanowe można z powodzeniem stosować w wielu typach obiektów: w budynkach mieszkalnych, obiektach przemysłowych, magazynowych i budynkach inwentarskich. Do różnego typu obiektów stosuje się różne typy pianek PUR: otwarto-komórkowe i zamknięto-komórkowe.
Ocieplenie poddasza.
W budownictwie mieszkaniowym pianki PUR stosuje się głównie do ocieplenia poddasza. Właśnie w tym miejscu pianka nanoszona metodą natrysku okazuje się materiałem idealnym. Do tego celu stosuje się oddychającą piankę otwarto-komórkową. Nie jesteśmy w stanie uniknąć porównania pianki poliuretanowej z innymi materiałami izolacyjnymi - przede wszystkim porównań z wełną mineralną. W wielu przypadkach inwestor zapytuje o koszty, ale także o różnice. W naszej opinii różnice są znaczące i polegają głównie na kilku elementach:
- niezmienność objętości;
- długowieczność;
- brak spoin, szczelin, brak mostków termicznych;
- skuteczne hamowanie przepływu wiatru.
Dach domu to za każdym razem dość wymagająca konstrukcja pod względem ocieplenia. Ze względu na ten element bardzo trudno jest wykonać skuteczną izolacje przy pomocy wełny mineralnej. Chcąc mieć izolacje porównywalną do pianki często trzeba ułożyć wełnę w systemie 20+10 cm. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z masy takiej izolacji, i z tego, że będzie ona osiadać pod wpływem swojego własnego ciężaru. Przy natrysku pianki, której produkcja odbywa się bezpośrednio na budowie jesteśmy w stanie wypełnić każdą dobrną szczelinę, a pianka waży zaledwie około 8-10 kg/m3.
Ocieplenie pianką - Opinie.
W świadomości zarówno Klientów jak również wykonawców usług budowlanych i firm zajmujących się izolacjami natryskowymi panuje wiele fałszywych opinii na temat pianki poliuretanowej. Często świadomie lub nieświadomie mylona jest pianka otwarto-komórkowa z pianką zamknięto-komórkową. Pamiętajmy, że do izolacji poddasza stosuje się piankę otwarto-komórkową. Część negatywnych opinii wynikać może właśnie z tego, że nieświadomy wykonawca natrysku wykonał ocieplenie poddasza pianą zamknięto-komórkową. Dawniej ten błąd wynikać mógł z niedostępności wielu typów pianki na rynku europejskim. Otóż pierwszą prawdą jest to, że współczynnik Lambda dla pianki otwarto-komórkowej jest zbliżony do współczynnika oferowanego przez wełnę mineralną. Na rynku są dostępne wełny mineralne, których współczynnik jest także lepszy od pianki poliuretanowej otwarto-komórkowej. Możemy powiedzieć o tym śmiało, gdyż współczynnik przenikania to tylko jeden element skutecznej izolacji. Warto wiedzieć również to, że współczynnik Lambda w przypadku pian podawany jest z uwzględnieniem efektu starzenia się materiału, zaś współczynnik podawany przy wełnie mineralnej trudny jest do osiągnięcia poza murami laboratorium. Na budowie trudno jest idealnie przyciąć wełnę idealnie, a jeżeli nawet to zrobimy to przecież nasze cięcie nie jest w stanie uwzględnić krzywizny krokwi.
Pojawiają się również fałszywe informacje na temat szkodliwości pianki. Przeciwnicy pianki pokazują strój w jaki osoba wykonująca natrysk musi być wyposażona. Oczywiście, przy pracy z wełną panują podobne wymagania, ale nie zawsze wykonawcy ich przestrzegają. Trzeba powiedzieć jasno: pianka po natryśnięciu osiąga gwałtowny przyrost. Jedna cząsteczka rozrasta się x100 - proszę sobie wyobrazić, że taka cząsteczka trafia do dróg oddechowych człowieka. To właśnie dlatego podczas natrysku należy bezwzględnie chronić drogi oddechowe pracownika.
Ocieplenie pianką cena za 1m2.
Ceny izolacji natryskowych uzależnione są od kilku czynników. Przede wszystkim musimy określić rodzaj piany czyli charakterystykę obiektu, w którym izolacja ma być wykonana. Jeżeli mówmy o ocieplaniu poddasza to tu stosuje się grubości izolacji w przedziale 20-25 cm. Cena za takiej grubości natrysk będzie kształtować się na poziomie 47-70 zł/m2. Dla wykonawcy ważna jest również ilość powierzchni do ocieplenia, a także warunki panujące w obiekcie. Jeżeli już jesteśmy przy budownictwie mieszkaniowym to możemy również wykonać izolacje fundamentów metodą natryskową. Tu jednak stosuje się ocieplenie pianką zamknięto-komórkową. Taka pianka stanowi również doskonałą hydroizolacje. Ten materiał nakłada się w dużo cieńszych warstwach. Do fundamentów stosuje się grubości od 3 do 10 cm. Współczynnik Lambda dla tych pianek jest dużo lepszy, poza tym nie ma tu potrzeby stosowania dodatkowych zapraw, klejów itp., piankę nakłada się bezpośrednio na beton. W tym przypadku ceny kształtują się na poziomie 10-13 zł/m2 dla centymetrowej warstwy izolacji.
Wykonujemy ocieplanie pianką PUR w takich miejscowościach jak: Białystok, Wysokie Mazowieckie, Choroszcz, Mońki, Łapy, Sokółka, Bielsk Podlaski, Zambrów, Ostrów Mazowiecka, Grajewo, Hajnówka.