Pianka PUR otwarto-komórkowa.

Pianka poliuretanowa otwarto-komórkowa jest materiałem, który w większości przypadków służy do ocieplenia poddaszy, stropów lekkich i ścian od strony wewnętrznej. Piankę tą nazywamy również pianą lekką, lub pianką półsztywną. Jeżeli obrazowo będziemy patrzeć na piankę PUR jako na zbiór komórek połączonych ze sobą, to tutaj mamy sytuacje, w której te komórki zostały pootwierane podczas tworzenia izolacji. Pianka taka oprócz dobrych właściwości termicznych posiada również zdolność do przepuszczania pary wodnej - przez ten materiał może odbywać się dyfuzja pary wodnej, która co prawda jest spowolniona w stosunku np. do wełny mineralnej, to jednak przenikanie pary wodnej jest możliwe. Z niewielkimi wyjątkami piana umożliwia przenikanie pary wodnej, ale stawia pewien opór tej wilgoci. Ten opór sam w sobie jest zjawiskiem pożytecznym, gdyż takie działanie powoduje zmniejszenie nasycenia pary wodnej w samej izolacji. Tutaj możemy odesłać do naszej innej strony, która jest poświęcona głównie piance otwarto-komórkowej i ocieplaniu poddaszy - tam można przeczytać na ten temat o wiele więcej (  http://ocieplenie-poddasza.com.pl/ )
Piana otwarto-komórkowa, będąc materiałem miękkim jest także dobrym izolatorem akustycznym, a na poddaszu również na tym parametrze powinno nam zależeć.
Najważniejszymi cechami pianek otwarto-komórkowych są:

  • dobra izolacja termiczna i akustyczna jednocześnie;
  • paroprzepuszczalność pianki z jednoczesnym spowolnieniem przenikania (z niewielkimi wyjątkami - pytaj o szczegóły);
  • elastyczność, zdolność do odkształcania się w niezbędnym dla dachów zakresie;
  • pianki z uniepalniaczem są produktem bezpiecznym pod kątem pożarowym, nie opadają z dachu podczas pożaru, po odstawieniu ognia same gasną;
  • w piance grzyby i pleśnie nie znajdują przyjaznego środowiska dla rozwoju są więc polecane dla alergików i astmatyków;
  • skutecznie zatrzymują wnikanie wiatru w warstwę izolacji;
  • dobrze zachowują się nawet w podwyższonych temperaturach przez co są dobrym izolatorem zarówno w okresie zimy jak i latem.

Pianka zamknięto-komórkowa.

Pianki zamknięto-komórkowe nazywamy także pianką sztywną. Ten rodzaj piany składa się z komórek zamkniętych, w których uwięziony jest głównie dwutlenek węgla i inne gazy wytwarzane podczas aplikacji. Charakteryzują się one lepszym oporem cieplnym i zdecydowanie cieńsza warstwa izolacji jest potrzebna, aby uzyskać pożądany efekt.

W piance zamknięto-komórkowej możemy wyszczególnić różne modele, które charakteryzują się różną gęstością. Ten rodzaj pian stosowany jest do wykonywania izolacji posadzek, fundamentów, stropów betonowych, dachów płaskich, budynków przemysłowych, budynków inwentarskich czy też instalacji ciepłowniczej. Pianę zamknięto-komórkową możemy zastosować również do izolacji przechowalni owoców i warzyw.
Pianka zamknięto-komórkowa jest izolatorem, który posiada duży opór dyfuzyjny - nie jest to materiał zaliczany do paroprzepuszczalnych. Zdarza się, że pianka ta jest jednak stosowana nawet do izolacji poddaszy, ale w tych przypadkach należy zadbać o stabilność konstrukcji dachu i osiągnięcie przed natryskiem niskiej wilgotności materiału. Zdarza się również, że pianką zamknięto-komórkową ocieplanie są ściany domów szkieletowych,  albo ściany domów od strony zewnętrznej.