Cena - pianka.

Koszt ocieplenia poddasza pianką PUR obejmuję zarówno koszt materiału jak i robociznę. Uzależniony jest od grubości izolacji.

Cena - tradycyjna metoda.

Na koszty ocieplenia poddasza wełną składa się:

  • koszt wełny (uzależniony od producenta i właściwości);
  • koszt folii paroszczelnych i paroprzepuszczalnych;
  • koszt materiałów pomocniczych służących do mocowania wełny (sznurki itp.)
  • koszt robocizny.

To prawda, że dawniej izolacje pianką wybierane były głównie przez bardzo zamożnych inwestorów oraz w budownictwie przemysłowym. W chwili obecnej na rynku pojawiła się większa ilość producentów pianki dzięki czemu ceny te znacząco spadły. Warto również zwrócić uwagę na to, że koszty robocizny stale rosną, a prawidłowe ułożenie wełny wymaga wiele czasu i ogromnej precyzji. Cena samej wełny to dopiero początek. Do montażu wełny potrzebujemy jeszcze wiele materiałów. Trudno także znaleźć profesjonalnego wykonawcę, który zna zasady układania wełny za cenę niższą niż 8-10 zł /m2. Stosując dobrej jakości wełnę musimy również liczyć się z ceną ok. 30 zł /m2. Dokonując skrupulatnych obliczeń okazać się może, że cena pianki będzie identyczna lub nieznaczącą wyższa niż ocieplanie wełną.


Mostki termiczne.

Po nałożeniu pianki na powierzchnię zwiększa ona swoją objętość x100 dzięki czemu doskonale wypełnia wszelkie szczeliny. Pianka poliuretanowa nie zmienia swojej objętości po utwardzeniu. Mostki termiczne nie występują.

Mostki termiczne.

Przy układaniu wełny trudno jest wykonać szczelną izolację i unikać ściskania wełny. Pozostawianie szczelin zbyt dużych powoduje mostki termiczne. Zastosowanie małych szczelin spowoduje ściśnięcie wełny i zmianę parametrów termicznych. Wełna pod wpływem czasu, wilgoci i przez naturalne oddziaływanie sił grawitacji może zmienić swoją objętość i położenie względem konstrukcji dachu co spowoduje powstanie mostków termicznych.

Podgląd z kamery termowizyjnej jest w stanie pokazać nam różnice temperatur na badanej powierzchni. Przy badaniu poziomu izolacji dachu w ciągu kilku lat możemy zaobserwować różnice przy ociepleniu wełną i pianką. Jeżeli nawet na samym początku dobry fachowiec ułoży wełnę, odpowiednią ją zamocuje to po upływie czasu mogą pojawić się mostki termiczne. Przy ocieplaniu poddasza wełną trudno jest znaleźć złoty środek. Nie wiadomo, czy lepiej wełnę dociąć pod wymiar tak, aby między krokwią za wełną była szczelina, czy lepiej dociąć mniej i wcisnąć wełnę pomiędzy krokwie. Wiadomym jest to, że wełna nie może być ściskana dlatego tak trudno jest wykonać prawidłowo izolacje tą właśnie metodą. Należy również brać pod uwagę, że wełna pod wpływem wilgoci i czasu zmieni swoją objętość. Przy piance takich dylematów nie musimy mieć. Pianka wypełnia szczeliny i nie zmienia swojej objętości - mostki termiczne nie występują.


Wiatr, przepływ powietrza.

Pianka otwartokomórkowa wykorzystywana do ocieplania poddaszy jest materiałem oddychającym, który jednocześnie skutecznie zatrzymuje wiatr. Można ją porównać z dobrej jakości odzieżą termoaktywną (kurtki dla alpinistów) - pozwala na odparowanie wilgoci przy jednoczesnym zatrzymaniu wiatru i temperatury.

Wiatr, przepływ powietrza.

Wełna zatrzymuje wiatr w niewielkim stopniu, doskonale oddycha, ale przy układaniu wymagane jest zastosowanie folii paroszczelnych i paroprzepuszczalnych. Folia paroszczelna (układana od środka) zatrzymuje przepływ powietrza, nie zatrzymuje temperatury.

Dobre ocieplenie to takie, które z jednej strony zatrzymuje temperaturę a z drugiej strony skutecznie chroni przed wiatrem. Doskonałe przyleganie do ocieplonej powierzchni jak również idealne wypełnienie wszelkich szczelin powoduje, że przy ociepleniu pianką PUR przepływ wiatru jest utrudniony. Wiemy również, że pianka w niewielkim stopniu nasiąka wodą. Wcześniej mówiliśmy już o mostkach termicznych, które powstają na styku wełny i konstrukcji dachu - te szczeliny również będą mogły spowodować przepływ wiatru, który "wywieje" nam ciepło z ogrzewanego domu. 


Zdrowie, grzyby i gryzonie.

Pianka PUR stosowana jest nie tylko do ocieplania poddaszy ale również do budowania chłodni i magazynów, może mieć kontakt z żywnością - znane są jej właściwości i odporność na rozwój grzybów i pleśni. Pianka nie uczula, nie pyli, jest obojętna chemicznie dla organizmu człowieka, jest bezwonna. Pianka nie jest atrakcyjna dla gryzoni takich jak np. kuny.

Zdrowie, grzyby i gryzonie.

Wełna co prawda pyli, ale od środka przykrywa się ją folią paroszczelną więc w trakcie użytkowania budynku pylenie nie powinno występować pod warunkiem, że folia nie zostanie uszkodzona. Niestety znane są przypadki, że w wełnie możemy spotkać myszy, kuny itp., które oprócz tego, że mogą przenosić choroby to również mogą uszkodzić folie. Uszkodzenie folii spowoduje nasiąkanie wełny wilgocią co z kolei doprowadza do rozwoju grzybów. Wilgotna wełna traci w dużej części swoje właściwości termiczne.

Najważniejszym dowodem na wyższość pianki poliuretanowej jest powszechne jej stosowanie w przemyśle spożywczym. Jest to materiał całkowicie bezpieczny dla zdrowia człowieka, również dla alergików. Pianka powszechnie stosowana jest do budowy hal przemysłowych, magazynów, obór, kurników i chlewni.